Başarsoft’tan Ömür Boyu Güncelleme Hakkında Önemli Açıklama.

Başarsoft beklenen açıklamasını yaptı bugün. Ömür Boyu Harita Güncellemeleri nedir, ne değildir; nasıl algılanması gereklidir hakkındaki tereddütleri silen ve Başarsoft’un kesin çizgilerini vurgulayan Alim Pehlivan’ın Donanım Haber Forumlarında yayınladığı açıklamasını aynen alıntılıyorum.

Selamlar Forumdaşlar,

Ömür boyu ibaresi ile hiç bir zaman kullanıcıların ömrünü kastetmediğimiz konusunda hem fikiriz en azından ! :-)

Ömür boyu harita güncellemesi konusunda kastedilenin cihazın teknik ömrü olduğunu da sanırım %90 ımız kabul edecektir. Etmeyenler için ne yapabiliriz bilmiyorum, çalışmamız lazım.
Cihazın teknik ömrünün bir dolapta bekletilip, 10 yıl sonra hadi bana bunun haritalarını ver, şarj cihazını ver vb. gibi zorunluluklarda iki tarafıda zor durumda bırakmamak için kanuni bir tanımı olduğunu da sanırım herkes kabul edecektir.
Ömür Boyu Güncelleme olayında Piranha gibi bir firma ile başladık maalesef. Kendileri borçlarına bile sadık olmayı beceremeyen, rüzgar gibi bir firma.. yapacak bir şey yok.. Esmeye devam ediyorlar.. etsinler. Eğer daha net bir firma ile başlamış olsaydık, sanırım bu kadar karmaşa olmazdı.

Sınırsız kelimesi: Bu aslında, yılda sadece bir kere değil, veya cihazı açtığınızda bir kere değil, güncelleme hakkınız süresince yayınlanacak her haritaya ulaşmanızı kastediyor. Bunu kendi beklentilerimize göre hiç bir zaman sınırı olmayacak diye düşünmek sanırım biraz aşırı iyi niyet olur diye düşünüyorum. Kaldı ki, o zaman niye Ömür Boyu ibaresi kullanılsın. Yani burada kastedilen, cihazın teknik ömrü boyunca her yıl bir güncelleme değil, çikan her güncelleme demek.

Hangisi Dogru: forumdaki 2009, 2011 gibi tarihlerde yazdıklarımızı elinize alıp hangisi doğru diye sorduğunuzda söyleyeceğim şey, en son söylediğimiz doğrudur olacak. Ama yine de bilelim ki, o zamanda yapılan kampanya, plan vb. duyuruları ilelebet yürüyecek diye bir şey olamaz. 2010 da aldığınız bir arabada 5 depo benzin hediye ettiler diye, yıllarca herkes gidip 5 depo benzin sormuyor sonuçta.

Bizim iş ortaklarımıza her zaman söylediğimiz şey, ömür boyunun kanuni süresini geçme zorunluluğumuzun olmadığı, ve taahhüdümüzün bunu kapsadığıdır. Kanuni süresi de 2013 başına kadar 7 yıl idi (tüketici kanunlarında var sanayi ve ticaret bakanlığının) 2013 ten sonra ise 5 yıldır. PND’ler için. Bu sürenin altında kalmamız kanunen suçtur. Üstüne çıkmak gayret göstereceğimiz ama söz veremeyeceğimiz bir şeydir. Sonuçta cihaz için aldığımız harita lisans bedelinin çok çok üstünde bir maliyetten bahsediyoruz.
2013 son aylarında çıkan bir kanunla da Ömür boyu gibi tanımı net olmayan bilgiler yerine net bilgi vermemek, yani bu süreleri kutuların üstüne yazmamakta, yani tüketiciyi bilgilendirmemekte suç haline geldi. Bu konuda bizim firmalara bir yaptırımımımız olamaz. Firmalara bildirmenin yanında, web sitemizde de bildiriyoruz ki, en azından tüketici nezdinde daha net bir algı yaratabilelim.

Daha net olmasını beklediğiniz bir şey varsa lütfen yine sorunuz.

Sonuç itibarı ile şunu sizlere net bir şekilde söyleyebilirim ki, 2020 yılına kadar güncelleme taahhüdü verdiğimiz bir çok projemiz var. Sadece navigasyon değil, harita projelerimizden bahsediyoruz. Yani Başarsoft harita sektöründe önümüzdeki 6 yıl daha istesekte istemesekte, isteseniz de istemesiniz de, isteseler de istemeseler de, çalışmak ve üretmek durumunda.

2014 yılında da çok keyifli haberler paylaşacağız sizlerle, Başarsoft olarak çok güzel işler içindeyiz. 2015 yılı sonu hedefimizin Tüm Türkiye’de Tüm il ve ilçe merkezlerinde her binanın kapı numarasının tek tek işlenmiş olduğu, Ulusal Adres Veritabanına entegre edilmiş bir altlığı oluşturmak olduğunu, bunun da nokta atışı navigasyon demek olacağını belirteyim. An itibari ile Başarsoft Türkiye’deki tüm hanelerin (binaların değil maalesef) %50 sine kapı numarası bazında ulaşabilmektedir.

Sizlere, tüm teknoloji sevenlere, güzel ve keyifli bir 2014 diliyorum.

Çift yıllar, hele ki 13 olmayan bir yılın daha keyifli olacağını ümit eden çok arkadaşım var.. ben de onlara uyuyorum !!

Sağlıcakla,

Alim Küçükpehlivan

 

Posted in Navigasyon
One comment on “Başarsoft’tan Ömür Boyu Güncelleme Hakkında Önemli Açıklama.
  1. kemal1414 diyor ki:

    Alim beyin kafası biraz dağınık galiba ,çünkü kendi söylediklerine kendisininde inanmadığı belli aslında :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tüm Kategoriler.